Скільки часу чекати на рішення (децизію), як можна пришвидшити розгляд справи? Коли прийшла децизія на карту побиту, які наступні кроки? Негативна децизія, усі можливі причини відмови у наданні дозволу на проживання іноземцю.
Розглянемо основні моменти , на що звернути увагу, куда звернутись за інформацією для її уточнення. Поговоримо про усе те, що працює сьогодні у 2023 році.
Децизія на карту побиту у Польщі для українців.
Скільки часу чекати на рішення (децизію) по карті побиту?
Децизія, очікування (рішення) – найтриваліший етап в отриманні польської карти побиту.
Протягом 90 днів з моменту подання заявки з повністю укомплектованим пакетом документів має бути винесене рішення у справі (децизія), пов’язаній з видачею дозволу на тимчасове перебування для виконання роботи, як керівника так і звичайного працівника, проходити стажування в межах Республіки Польща. Якщо всі необхідні документи не додаються до заяви, термін розгляду буде припинено до надання усіх необхідних документів воєводі.
Децизія (винесене рішення у справі), пов’язана з видачею дозволу на тимчасове перебування (карта часового побиту) для навчання, з метою здійснення наукових досліджень та для волонтерств, повинні бути розглянуті протягом 60 днів з моменту подання заявки з повністю укомплектованим пакетом документів. Якщо всі необхідні документи не додаються до заяви, термін розгляду буде припинено до надання усіх необхідних документів воєводі.
Доречі, отримавши децизію, дуже легко та просто можна зареєструвати на себе автомобіль.
Хочеш дізнатись як?
Переходь далі за посиланням: Реєстрація автомобіля без карти побиту у Польщі 23-24
Рішення по справі, пов’язаної з видачею дозволу на постійне перебування (карта сталого побиту) або також резидента ЄС, має бути винесене не пізніше ніж через 3 місяці від дати початку процедури.
Перед винесенням рішення про надання дозволу на тимчасове перебування/постійне перебування/на перебування резидента ЄС, відповідний воєвода зобов’язаний звернутися до коменданта відділення Прикордонної варти, воєводського коменданта поліції, начальника Агентства внутрішньої безпеки та, за необхідності, до інших органів, із запитом на надання інформації про можливу загрозу обороноздатності та безпеці країни, а також охорону безпеки та громадський порядок у разі в’їзду або перебування іноземця на території Республіки Польща. Ця вимога не поширюється на дітей, яким не виповнилося 13 років на момент подання заявки.
Враховуючи, що зазначені органи зобов’язані надати необхідну інформацію протягом 30 днів, очікується, що процедура у справі триватиме понад 30 днів.
Якщо рішення у справі не прийнято у вищезгадані терміни, орган першої чи іншої інстанції зобов’язаний повідомити іншу сторону про причини затримки, а також вказати новий термін розгляду справи та інформацію про право на внесення нагадування.
Крім того, датою подання документів може вважатися не початкова дата подання заяви, а день, коли іноземець виправить усі формальні недоліки за даними.
Читайте також: Як знайти хорошу роботу у Польщі
Децизія. Як можна прискорити розгляд справи?
Wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy: що це таке?
Wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy (заява про прискорення розгляду справи) – це лист, звернення до органу який розглядає Вашу справу, яка пов’язана з видачею дозволу на тимчасове перебування (карта часового побиту) та або пов’язаної з видачею дозволу на постійне перебування (карта сталого побиту), також резидента ЄС із проханням пришвидшити розгляд данної справи.
Іноземець має право подати дану заяву, якщо:
- його справу не розглянуто у встановлений законом строк;
- справа триває довше, ніж це потрібно для її розгляду (простим словом відбувається „ЗАТЯГУВАННЯ” справи).
Слід пам’ятати, що звернення має бути обґрунтованим. Для того, щоб ця заява була ефективною, необхідно навести аргументи бездіяльності або зволікання із розглядом справи.
Нижче наведено приклад заяви про прискорення розгляду справи (wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy). Дана заява принесла позитивний результат уже не одній людині у різних воєводствах Республіки Польща.
Звичайно, у кожного своя ситуація, але виходячи із того що працює сьогодні у 2023 році та можливо буде працювати і надалі, якщо звісно-ж не змінять законодавство, необхідно враховувати усі можливі варіанти. Скажімо так, вивчаючи дану тематику, необхідно врахувати усе та додати своє, тоді на виході отримаємо позитивне рішення.
Якщо голова у справах іноземців виявить бездіяльність або зволікання, він має зобов’язати воєводу вирішити справу в конкретний термін.
Читайте також: Карта побиту, нововведення в 2023
Децизія на карту побиту, які наступні кроки?
Зазвичай лист із децизією приносить листоноша за адресою, яку зазначив заявник. Але також є можливість забрати лист особисто в уряді, необхідно лише повідомити про це під час подавання документів на карту побиту.
Після отримання позитивної децизії у Вашому стані справи зміниться Поточний стан справи на очікування на оплату за карту побиту.
Скільки оплачувати за виготовлення карти побиту?
Первинне виготовлення пластикової карти побиту коштує 50 злотих (100 злотих, заяви які були складені після 28.07.2022).
Без переказу коштів на рахунок вказаний у децизії чи у власному кабінеті для перевірки стану справи саму картку виготовляти не почнуть. Тому необхідно у зручному для Вас варіанті зробити проплату та вислати підтвердження про оплату на адресу з якої була отримана Децизія. Найкраще це зробити у найближчому відділенні Почти та відразу надіслати підтвердження про оплату – листом з приорітетом та з підтвердженням про отримання на мобільний телефон вказавши його у відповідному полі.
Нові ставки оплати за оформлення документів іноземцям.
За скільки часу потрібно з’явитися в уряд по карту побиту?
В інформаційному повідомленні від воєводи може бути вказана конкретна дата та час для явки в уряд. У цьому випадку необхідно діяти по інструкції та прийти до офісу в указаний час. Якщо це неможливо, доведеться погоджувати з ужендом нову дату.
Однак частіше вказують не точну дату, а певний період (наприклад, потрібно з’явитися до певної дати). У такому разі треба з’ясовувати необхідність попередньої реєстрації та її спосіб. При записі (якщо вона потрібна) обов’язково звертайте увагу на детальний опис послуги – нерідко прийом документів та видача готових карт рознесені за часом протягом робочого дня.
Які документи необхідні, для того забрати карту побиту?
Іноземці, які особисто забирають карти побиту, повинні підтвердити свою особу. У переважній більшості випадків використовується той самий закордонний паспорт, за яким і подавалися документи.
Складнощі можуть виникнути, якщо людина змінила паспорт через його термін дії у процесі розгляду. Про цей факт необхідно повідомити уряд якомога раніше, щоб інформація про новий документ була уже у справі. Тобто, щоб децизія видавалася за новим паспортом.
Окрім паспорта знадобляться такі документи, якщо Ви є опікуном чи батьком/матір’ю дитини для якої забираєте карту побиту:
Підтвердження опіки над неповнолітньою особою (наприклад, свідоцтво про народження, документ про встановлення опіки та ін.).
Усі документи не польською мовою повинні мати присяжний переклад.
Скільки часу виготовляється карта побиту?
Усе залежить від завантаженості уженду, але в переважній більшості випадків займає близько 2-4 тижні, які рахуються від дати закриття усіх вимог уряда щодо Вашої справи.
Негативна децизія, усі можливі причини.
Іноземець отримає відмову у видачі дозволу на постійне перебування (негативна децизія), якщо:
- він не відповідає вимогам для видачі йому дозволу на постійне перебування, або
- існує запис його даних в перелік іноземців, перебування яких на території Республіки Польща є небажаним, або
- його дані знаходяться в Шенгенській інформаційній системі з метою відмови у в’їзді, або
- цього вимагає обороноздатність чи безпека країни, або охорона безпеки та громадського правопорядку, або
- цього вимагають інтереси Республіки Польща, або
- основою клопотання про дозвіл є укладення ним шлюбу з громадянином Польщі, а шлюб був укладений або існує з метою обходу положень, якими визначаються принципи та умови в’їзду іноземців на територію Республіки Польща, їх проїзду через цю територію, перебування на ній та виїзду з неї, або
- під час процедури щодо видачі йому дозволу на постійне перебування:a) подав заявку, в якій містяться фальсифіковані персональні дані або фальсифікована інформація, або долучив до нього документи, які містять таку інформацію, абоb) подав недостовірну інформацію, або приховав правду, або підробив чи переробив документ з метою використання його як оригінального або використовувала такий документ як оригінальний, або
- має заборгованість із сплати податків, за винятком випадків, коли він отримав законне звільнення від сплати податків, відтермінування, розподіл прострочених платежів на частини або повністю зупинене виконання рішення відповідного органу або
- не відшкодував витрати, пов’язані з видачею та виконанням рішення про обов’язок іноземця повернутися в країну походження, які були витрачені з державного бюджету.
Якщо дані іноземця знаходяться в Шенгенській інформаційній системі з метою відмови у в’їзді, то дозвіл на постійне перебування можна видати тільки при наявності вагомих причин, що обґрунтовують його видачу, особливо з гуманітарних причин або внаслідок міжнародних зобов’язань, враховуючи інтерес держави, яка зробила запис в Шенгенській інформаційній системі.
У видачі дозволу на постійне перебування буде відмовлено іноземцеві, який має польське походження та намір оселитися на території Республіки Польща на постійне проживання, у випадках, які згадані в пунктах 1, 4 та 7.
ВИСНОВОК
Децизія а після цього і сам процес отримання пластикової картки (карти побиту) – це один із найбільш простих і приємних етапів у дуже довгому процесі отримання дозволу на проживання у Республіці Польща. Зараз уже Вам стало відомо, які кроки необхідно виконати для отримання карти побиту, орієнтуєтесь у багатьох важливих деталях, які варто уточнити перед цією подією.