Міжнародний захист і Польща: Ваш покроковий план дій в 2024

  • Остання зміна запису:23/10/2024
Ви зараз переглядаєте Міжнародний захист і Польща: Ваш покроковий план дій в 2024

Міжнародний захист: визначення

Міжнародний захист — це правовий статус, який надається особам, які шукають притулку в іншій країні через загрозу переслідування або серйозної шкоди у своїй країні походження. Цей захист включає в себе кілька форм, таких як статус біженця, додатковий міжнародний захист та тимчасовий захист. Він покликаний забезпечити безпеку особам, які зазнають переслідування внаслідок своєї переконаності, етнічного походження, релігійної приналежності чи інших ознак, а також захистити їх від небезпеки, що виникає внаслідок військових дій, збройних конфліктів чи насильства.

Важливо розуміти, що право на міжнародний захист є універсальним і закріплене в міжнародних угодах, таких як Конвенція про статус біженців 1951 року.

Міжнародний захист в Польщі: огляд основних типів

Сьогодні в Польщі існує три основні типи міжнародного захисту:

  1. Статус біженця: надається особам, які піддаються переслідуванню за політичні погляди, расу або віросповідання. Статус біженця в Польщі надається Головою управління у справах іноземців у Варшаві. Для отримання цього статусу особа повинна довести те, що вона підлягає ризику переслідувань в країні походження.
  2. Додатковий міжнародний захист: якщо особа не має підстави для статусу біженця, вона може отримати додатковий захист. Цей вид захисту надається, якщо повернення особи загрожує їй серйозною шкодою, яка не пов’язана з переслідуванням, це може бути пов’язано з військовими діями які ведуться в країні походження.
  3. Тимчасовий захист (статус УКР): цей вид захисту забезпечує соціальну допомогу, медичні послуги, можливість працевлаштування та навчання в Польщі. Тимчасовий захист може бути вигідним варіантом через наявність обмежень, характерних для міжнародного захисту.

Міжнародний захист: які категорії осіб можуть подати заяву?

Будь-яка особа, яка перебуває на території Польщі або на її кордоні, має право подати заяву на міжнародний захист. Розглянемо основні умови для подачі:

  • Наявність побоювань переслідування через расу, релігію, національність, політичні переконання або належність до певної соціальної групи.
  • Наявність серйозної загрози смерті, катуванням або нелюдським поводженням у разі повернення до країни походження.
  • Заяву можна подати іншим членам сім’ї, якщо вони присутні під час подачі.

Міжнародний захист у Польщі: місця подачі заяви

Заяву про міжнародний захист можна подати:

  • При в’їзді до Польщі на прикордонному пункті.
  • У слідчому ізоляторі чи іншому офіційному місці.
  • У будь-якому підрозділі або пункті прикордонної служби на території Польщі.

Oddziały straży granicznej w Polsce

Для тих, хто не може звернутися через (наприклад, особи з інвалідністю), можливо подання письмової заяви поштою або електронним листом.

Міжнародний захист в Польщі: план дій щодо подачі заяви

  1. Висловлення наміру : при подачі заяви особа повинна чітко висловити свій намір отримати міжнародний захист, звернувшись до Офіцера прикордонної служби.
  2. Реєстрація заяви : прикордонник реєструє вашу заявку, яка включає в себе коротку співбесіду, фотографування та взяття відбитків усіх пальців, а також дату медичного огляду.
  3. Мова подачі : Заява повинна бути подана польською мовою прикордоннику на спеціальному бланку під час короткої співбесіди. Під час подачі заяви у вас є право на перекладача на мову, яку ви розумієте.
  4. Передача до Управління : Далі прикордонник передає вашу заяву до Польського управління у справах іноземців що знаходиться у Варшаві.
  5. Розгляд : Ваша заява переходить у стадію розгляду в Управлінні у справах іноземців.
  6. Документ, що підтверджує особу : Кожен повнолітній заявник отримує документ (тимчасове посвідчення особи іноземця), що підтверджує їх особу та дозволяє їм (неповнолітнім дітям, зазначеним у заяві) проживати в Польщі.

ЗРАЗОК ТИМЧАСОВОГО ПОСВІДЧЕННЯ ОСОБИ ІНОЗЕМЦЯ, ВИДАНОГО ПРИКОРДОННИМ ОРГАНОМ

tymczasowe zaświadczenia tożsamośco cudzoziemca wydany przez straż graniczny

ЗРАЗОК ТИМЧАСОВОГО ПОСВІДЧЕННЯ ОСОБИ ІНОЗЕМЦЯ, ВИДАНОГО НАЧАЛЬНИКОМ УПРАВЛІННЯ У СПРАВАХ ІНОЗЕМЦІВ

tymczasowe zaświadczenia tożsamośco cudzoziemca wydany przez szefa urzędu do spraw cudzoziemców

цей документ отримується листом

tymczasowe zaswiadczenia szef sc pismo

Міжнародний захист у Польщі: права заявників під час очікування рішення

Під час розгляду справи заявники мають право на:

  • Адвоката: ви маєте право на юридичну допомогу під час розгляду вашої справи.
  • Перекладача: у разі потреби у вас є право на допомогу перекладача на мову, яку ви розумієте.
  • Слухання: ви маєте право бути заслуханим судом (дистанційно або особисто).

Міжнародний захист в Польщі: працевлаштування на етапі розгляду справи

Якщо до подачі на міжнародний захист ви мали дозвіл до ринку праці у Польщі та карту побиту, 100% маєте право офіційно працювати по Umowie o pracy.

А також, при подачі на міжнародний захист при наявності карти побиту ваш закордонний паспорт не заберають. Коли, без карти побиту, заберають, звичайно після отримання децизії по справі надання міжнародного захисту повертають.

Маєте право на працю – не маєте права на допомогу і навпаки, не маєте права на працю – маєте право на допомогу.

odmowa soc pomoc

Якщо ви подаєтесь на міжнародний захист і не маєте карти побиту не можна працювати протягом перших 6-ти місяців. Якщо рішення по справі не буде прийнято за цей час, заявник може подати запит на отримання дозволу на роботу.

Міжнародний захист у Польщі: постійне проживання у Польщі

Ви можете звернутися за дозволом на постійне проживання в Польщі, якщо:

  • Вам надано статус біженця або додатковий захист.
  • Ви перебуваєте на території Польщі безперервно понад 5 років, маючи статус біженця, додатковий захист або дозвіл на проживання з гуманітарних міркувань.
  • Без обов’язку працювати та сплачувати податки.
  • Без здачі мовних іспитів.

Подання заяви на постійне проживання може:

  • Допомогти отримати польське громадянство в майбутньому (через два роки перебування на карті сталого побиту по міжнародному захисті).
  • Уберегти вас від втрати статусу біженця через будь-які обставини.

Переходьте за посиланнями, щоб прочитати більше по темі легалізації в Польщі!

Міжнародний захист в Польщі: оскарження негативного рішення

Якщо Управління у справах іноземців відхиляє заяву про міжнародний захист, особа має право подати апеляцію до Ради у справах біженців Rada do Spraw Uchodźców протягом 1–2 тижнів. Кінцевий термін вказано в нижній частині бланка вашого рішення – децизії. У разі необхідності, ви маєте право на фінансування державної юридичної допомоги для подання оскарження.

Якщо рішення Ради у справах біженців також негативне, можливе подання апеляції до Воєводського адміністративного суду у Варшаві протягом 30 днів з дати отримання рішення.

Додаткові ресурси

Для отримання детальнішої інформації та юридичної допомоги звертайтеся до доступних ресурсів, таких як веб-сайти Польського управління у справах іноземців, а також списки адвокатів, які можуть надати консультації. Тут Ви можете знайти список доступних юристів.

Висновок

Отримання міжнародного захисту в Польщі — це складний, але важливий процес, який надає можливість безпеки і підтримки особам, що потребують захисту. Розуміння всіх аспектів цього процесу є ключовим для ефективної подачі заяви та захисту своїх прав. Міжнародний захист не лише надає правові гарантії, але і сприяє інтеграції осіб, які шукають безпеки, у польському суспільстві.

Залишити відповідь