STATUS UKR у Польщі
Найчастіше причиною втрати status UKR у Польщі є перебування за межами сусідньої країни більш ніж 30 днів. Багато громадян України втрачає даний статус не виїжаючи з Польщі, або виїжаючи тільки на кілька днів.
Це можливо пояснити тим, що при перетені кордону стався збій системи або людський фактор, банальна помилка при внесені даних. Це може виникнути у тих громадян України які: в’їхали до Польщі по внутрішньому паспорті або по свідоцтву про народження, а у Польщі отримали закордонний паспорт; або закордонний паспорт був продовжений або замінений у Генеральному Консульстві України у Польщі.
База даних прикордонної служби Польщі та ZUS
Внесення українських біженців у цю базу даних прикордонної служби Польщі є однією із додаткових умов для надання їм сімейних виплат (500+, 300+ та інші) у Польщі.
Саме під час отримання PESEL із status UKR українські біженці засвідчують письмово факт ознайомлення із тим, що їх дані буде передано польському прикордонному відомству.
З матеріалів yavp.pl відомо що з 28 січня 2023 року, почали діяти нові правила баз даних: польський ZUS отримав доступ до реєстру даних прикордонної служби Польщі, а також і до інформації про дату виїзду громадян України. Після цього ZUS почав скасовувати соцвиплати біженцям з моменту їхнього виїзду з Республіки Польща. Через це багато громадян України без свого відома втрачають status UKR та надання їм сімейних виплат (500+, 300+ та інші), навіть повернувшись назад протягом 30 днів. У Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych пояснюють, чому так відбувається…
Прикордонна служба Польщі фіксує тільки виїзди громадян України з Польщі, але не фіксує у відповідному реєстрі їхнє повернення. Тобто ZUS не бачить жодних даних про повторний в’їзд цих людей до Польщі. Через це, навіть вклавшись у дозволені законом 30 днів, біженці втрачають статус UKR й виплати допомог на дітей від ZUS у рамках програм “500+” чи “Родинний капітал”.
Є також випадки, коли в реєстрі є інформація про повернення до Польщі лише однієї української дитини. Це при тому, що насправді повернулися й її брати чи сестри і це підтверджується тим, що вони відвідують польську школу. Однак через відсутність інформації в реєстрі ZUS не може поновити виплати допомог.
ЯК не втратити статус UKR при виїзді з Польщі?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Польщі радить біженцям з України повідомляти про своє повернення. Навіть, якщо з моменту виїзду не минуло 30 днів. Зробити це можна, прийшовши особисто до установи за місцем проживання, або скориставшись іншими варіантами (мейл, телефон). Якщо ви не зовсім добре володієте польською, то можна скористатися “гарячою лінією” українською за телефоном 22 444 02 55. Інфолінія доступна в робочі дні: з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 18:00. Також можна написати листа з питанням щодо виплат чи статусу UKR на електронну адресу UA@zus.pl.
При кожному перетині польсько-українського кордону на підставі електронного документу в мобільному додатку “Дія пл” просіть прикордонників ставити також штампи в ваш закордонний паспорт. Так буде легше довести, що ви перебували за межами Польщі менше 30 днів.
Щоб перевірити свій STATUS UKR, Вам необхідно:
- Перейти за поселанням obywatel.gov.pl і натиснути на поле Sprawdż swoje dane.
- Авторизуватись за допомогою довіреного профілю
- Обрати поле Підписати довіреним профілем
- Якщо навпроти статусу іноземця (status cudzoziemca) прочерк або UKR, то усе добре, якщо-ж ні, то статус втрачено.
ЯК відновини статус UKR
Українським вимушеним мігрантам слід розуміти, що примітка UKR у номері PESEL свідчить про фактичне отримання особою тимчасового захисту у Польщі. Саме завдяки цій примітці особа отримує право на усі пільги та виплати, які передбачені законами щодо допомоги біженцям.
Можливість відновлення PESEL із status UKR передбачено в оновлених положеннях, так званої, “спецустави” – Закону Польщі “Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території України”. Ці зміни набули чинності 1 липня 2022 року.
Натомість при поверненні з території України українським мігрантам у Польщі, які втратили status UKR, доведеться аргументовано довести, що вони мають право на відновлення цієї примітки. Адже далеко не всі українські біженці у Польщі зможуть підтвердити, що місце їх проживання на території України наразі перебуває у зоні проведення бойових дій.
Для цього доведеться повторно подавати нову Заяву про присвоєння номера PESEL у зв’язку з конфліктом в Україні. Попередньо наданий особі номер PESEL не буде змінений, буде лише відновлено status UKR, а оновлені дані будуть повторно направлені до згаданої вище спеціальної бази Прикордонної варти Польщі.
У будь-якому випадку усі запити українських мігрантів на відновлення PESEL із status UKR розглядаються польськими органами в індивідуальному порядку.
- немає дозволу на постійне перебування у Польщі,
- відсутній дозвіл на тимчасове перебування у Польщі,
- немає дозволу на довгострокове перебування резидента Європейського Союзу,
- не отримував статусу біженця у Польщі,
- немає додаткового захисту у Польщі,
- відсутній дозвіл на толерантне перебування у Польщі,
- немає наміру подавати заяву на міжнародний захист або вже її подано.
Читайте також: Дошкільне навчання в Польщі для Українців 2023-2024
Блог для Українців у Польщі. Тільки важлива інформація. Приєднуйтесь до нашої Сторінки в Facebook і беріть участь у дискусіях.